Queer

Duhová vlajka jako jeden z používaných symbolů pro LGBTQ komunitu

Queer (zřídka též počeštěle ve fonetickém znění kvír) je zastřešující označení pro všechny, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová.[1] V tomto významu může sloužit jako náhrada zkratky LGBT+. Pojem queer má rovněž sociopolitický význam a je většinou preferován aktivisty a aktivistkami, kteří odmítají striktní definici své genderové či sexuální identity, stejně tak jako těmi, kteří jej využívají jako výraz vzdoru proti cis- a heteronormativitě většinové kultury. Na akademickém poli může být synonymem pro obor kritických studií a teorií, které popisují a zkoumají sexuální orientace, genderové identity nebo genderová vyjádření vymykající se heteronormativním a cisnormativním normám, jejich dynamiku a vývoj. Některými lidmi je však tento termín stále považován za urážlivý, protože v angličtině byl dříve používán jako homofobní urážka ve významu podivný, zvláštní.

Některé jazyky používají vlastní výrazy na místo slova queer. V norštině se používá termín skeiv „šikmý, křivý“.[2] Islandština pak používá hinsegin, které je od přelomu 20. a 21. století široce používáno pro lidi s neheterosexuální orientací a nespadající do tradičních genderových rolí. V minulosti byl termín užíván pro „abnormální“ sexuální chování, často hanlivě.[3] Z tohoto výrazu je odvozeno i označení reykjavícké Pride: Hinsegin Dagar.[4]

  1. Archivovaná kopie. www.australianhumanitiesreview.org [online]. [cit. 2013-02-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-24. 
  2. Mot heteronormalt. En kulturanalytisk studie av skeiv aktivisme i skolen, med utgangspunkt i Skeiv Ungdoms «Restart»-prosjekt [online]. Bergen Open Research Archive [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Hinsegin [online]. Otila [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (islandsky) 
  4. Hinsegin Dagar [online]. Lóa Language School [cit. 2022-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search